Lek protiv raka uskoro?!

Direktor Instituta za onkologiju prof. dr Nenad Borojević ne veruje u senzacionalni lek iz Češke, ali potvrđuje da se čitavu deceniju nalazimo na pragu otkrića leka koji će da promeni činjenicu da je rak neizlečiva bolest u određenom stadijumu

Vest o neverovatnom otkriću vakcine protiv raka čeških naučnika, predvođenih doktorkom Jiržinom Bartunkovom, nije ozbiljno prihvaćena u svetskoj javnosti, koja očekuje dodatne potvrde revolucionarnih navoda.
Naš poznati epidemiolog Branislav Tiodorović potvrdio je za Press da je Bartunkova poznati svetski epidemiolog, koji radi u renomiranoj češkoj bolnici „Motol" (nešto kao naš VMA), ali nije mogao da potvrdi pisanje češkog lista o vakcini protiv raka, jer se takve informacije često pojavljuju u medijima.

Press je juče pokušao da stupi u kontakt sa Jiržinom Bartunkovom, ali kako smo saznali u češkim novinama „Dnes", koje su plasirale senzacionalnu informaciju, „ona se neće oglašavati u medijima, jer je angažovana u timu koji se bori protiv svinjskog gripa".
Direktor Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije prof. dr Nenad Borojević kaže za Press da mu vest o vakcini protiv raka, nažalost, „ne deluje ozbiljno", i da, pošto se danas upoznao detaljno s navodima iz Praga, misli da „sve ovo nije tačno".
- Ozbiljni naučnici takve informacije objavljuju u stručnim časopisima, gde se konfrontiraju sa ljudima koji se time bave. Nije ozbiljno da se to objavi u novinama, a da niko drugi, čak ni stručna javnost, o tome ništa nije čuo, niti zna bilo šta o tome - priča Borojević.
Prema njegovim rečima, sama teoretska postavka čeških lekara o načinu na koji to rade nije jasna, zbog čega ne veruje da je „pronađen lek protiv ove opake i teške bolesti". On, ipak, potvrđuje da se već čitavu deceniju nalazimo na pragu otkrića nekog leka ili načina lečenja koji će da promeni činjenicu da je rak neizlečiva bolest kada bolesnik dođe u određeni stadijum. Zato, kako kaže, ova vest nije „ništa specijalno", jer već duže vreme se u bogatim i organizovanim zemljama ulaže u istraživanje uzročnika raka i poboljšanje lečenja.
- Za najveći broj situacija kada je rak u poodmakloj fazi mi nemamo rešenje, jer do ovog trenutka nije u potpunosti poznat neposredni uzrok nastanka raka. Sigurno je da se problem dešava na nivou gena. Amerikanci koriste termin da je rak bolest „poludelih gena", jer geni regulišu sve funkcije u našem organizmu, pa i funkciju rasta i razvoja određenih ćelija. Ako su ti geni ispravni, onda ćelije rastu i razvijaju se do jedne faze i to prestaje. U slučaju raka to nije tako - izgubi se kontrola i jedna grupa ćelija se nekontrolisano deli i stvara se tumor. Osim toga, ćelije se menjanju i odlaze sa tog mesta na udaljena mesta u organizmu i tako nastaju metastaze. Mi to znamo, ali ne znamo šta je neposredni događaj koji je to izazvao. To još do sada niko nije otkrio, a tek bi to rešilo problem - objašnjava Borojević.
Epidemiolog Branislav Tiodorović kaže da vest o pronalasku rešenja za rak nije ništa izneneđujuće, jer mnogi naučnici širom sveta, koji se bave ispitivanjem raka, saopštavaju takve stvari. Isto su saopštili i ruski naučnici prošle godine.
Iako je namera većine naučnika da učine nešto dobro za čovečanstvo, ima i onih koji žele da iskoriste situaciju u svojoj trci za slavom i novcem. Tiodorović nije optimističan i napominje da je nemoguće napraviti univerzalnu vakcinu za rak.
- Svi se trude i pokušavaju da nađu lek za rak. Kancer je multikauzalna bolest. Postoji više od 120 uzročnika raka. Zato je i nemoguće napraviti jedinstvenu vakcinu, koja će da leči mnoge vrste raka, već može da se napravi vakcina koja će da leči određenu vrstu raka, kao što je slučaj sa vakcinom „gardasil", koja sprečava rak grlića materice. Ta vakcina je napravljena da zaštiti od određenog broja virusa koji izazivaju rak grlića materice - objašnjava Tiodorović.
Od kada su počela prva istraživanja kako bi se pronašao lek protiv raka, pojavljuju se informacije kako je otkriven lek za ovu bolest. Nedavno je i italijanski magazin „Panorama" na naslovnoj strani objavio vest njihovih stručnjaka koji su „blizu da otkriju lek protiv raka".
I američki predsednik Barak Obama je u paketu za ekonomski oporavak zemlje odvojio 1,26 milijardi dolara za istraživanje raka, jer je u predizbornoj kampanji obećao da će se lek za tu opaku bolest naći „za vreme naših života".
Iako još nema potvrde o univerzalnom leku za rak, sve češće najave o njegovom pronalasku samo podgrevaju postojeće uverenje u javnosti da lek odavno postoji, ali da se krije, pošto razvijena farmakomafija zarađuje veliki novac na postojećim metodama lečenja. Teorije zavere idu do toga da je širom sveta otkriveno nekoliko lekova koji sprečavaju rak, ali farmakomafija nije dozvolila da oni budu dostupni široj populaciji. Farmaceutske kompanije bi u tom slučaju izgubile milijarde dolara koje zarađuju na hemoterapijama (samo u SAD godišnje se na hemoterapije potroši 200 milijardi dolara) i drugim aktuelnim lekovima koje proizvode za lečenje raka.
Izvor: Press

  © Blogger templates Newspaper III by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP