PDV se povećava na 22 odsto?!

Ministarka finansija Diana Dragutinović predlaže smanjenje poreza i doprinosa na zarade za trećinu, a istovremeno podržava dizanje stope PDV-a sa 18 na čak 22 odsto, pise "Press"

Spuštanje nameta na zarade trebalo bi da podstakne proizvodnju i zaposlenost, a povećanje PDV-a destimulisalo bi potrošnju i uvoz, smatra Dragutinovićka.

Na jučerašnjem skupu o reformi poreskog sistema održanom u Narodnoj banci ministarka finansija rekla je da smanjenje potrošnje i uvoza predstavlja preduslov za održivi ekonomski rast, što logično usmerava na povećanje oporezivanja potrošnje i smanjenje fiskalnog opterećenja zarada.
Kao jednu od mogućih mera eksperti su juče naveli povećanje PDV stope za 4 procenta, sa 18 na 22 odsto, što bi svrstalo Srbiju u „zlatnu sredinu" među zemljama regiona - sa stopom nižom od Mađarske (25%) i Hrvatske (23%), a višom od Bugarske (20%) i Rumunije (19%). Na ovaj način bi se prikupili dodatni prihodi od 2,5 odsto BDP-a, koji bi se iskoristili za stimulisanje drugog preduslova ekonomskog rasta - otvaranja novih radnih mesta i smanjenja nezaposlenosti.

Dragutinovićka je istakla da je za sprovođenje ovakvih reformi u praksi potrebna podrška građana, ali da su neophodne i izmene postojeće zakonske regulative i njena efikasna primena u praksi.
- Poreski sistem trebalo bi tako reformisati da podrži ono što nam je zaista najvažnije, a to je proizvodnja, konkurentnost, ekonomski rast i da smanji sivu ekonomiju. Nije dovoljno da imate dobro obučenu poresku administraciju, morate da imate i takav poreski sistem koji vam omogućava da smanjite sivu ekonomiju - rekla je Dragutinović.
Ona je ocenila da bi privatni sektor ovakve poreske promene trebalo da dočeka s optimizmom, jer se on bori sa smanjenjem zaposlenosti i zarada.
Član Ekonomskog saveta premijera Milojko Arsić je istakao da bi poreska reforma koja se predlaže u studiji rezultirala stvaranjem povoljnih uslova za ekonomski rast, zapošljavanje, investicije i povećanje međunarodne konkurentnosti. Arsić je naglasio da poresku reformu treba posmatrati i kao važan element nove strategije privrednog rasta.
Arsić je izneo procenu da bi smanjenje socijalnog osiguranja za jednu trećinu dovelo do smanjenja bruto domaćeg proizvoda (BDP) za 3,6 odsto, a da bi se eventualnim povećanjem PDV-a sa 18 na 22 odsto dobilo 2,5 odsto BDP-a.
Majk Harvi, šef misije Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID), uz čiju podršku je urađena studija, istakao je da ta organizacija podržava napore Vlade Srbije za sprovođenje reformi i bolje upravljanje poreskom politikom.
(Izvor: Press)

  © Blogger templates Newspaper III by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP