Tange - male, a tako moćne!
Sve što niste smeli ili niste imali koga da pitate o oskudnom donjem rublju koje više otkriva nego pokriva.
Već nekoliko godina tange pokušavaju da izađu iz mode, ali su i dalje sveprisutne, uprkos tome što važe za neudobne, nepraktične i nehigijenske. Malo je devojaka koje ih neće obući ispod belih pantalona ili tanke haljine. Malo je muškaraca koji neće razjapiti vilicu kada u njima vide zgodnu devojku.
Verovali ili ne - iako tange najčešće vezujemo za moderno industrijsko društvo, muškarci iz plemena u subsaharskoj Africi su još pre više hiljada godina nosili parče tkanine oko kukova kako bi zaštitili i sakrili genitalije.
Među odraslim muškarcima u Japanu sve do kraja Drugog svetskog rata bio je popularan fundoši (jednu od varijacija možemo da vidimo na sumo rvačima) toliko da čak i danas postoji Hadaka Matsuri, što u prevodu znači "goli festival". Poslednjih 500 godina svake treće subote u februaru oko 10.000 muškaraca obučenih u fundoši trči ulicama u tradicionalnom testu muževnosti, hrabrosti i zrelosti.
Savremene tange nastale su u Njujorku 1939. godine i to, navodno, na ideju tadašnjeg gradonačelnika La Gvardije, koji je bio šokiran kada je shvatio da plesačice u brodvejskom hitu nemaju donje rublje i tražio da ubuduće nose bar minimalne gaćice da sakiju golotinju.
Da je samo znao koliki će erostski naboj i kolike prihode doneti ovaj novitet industriji veša...
Kreator Rudi Gernrih zaslužan je za pojavu tangi u modnoj industriji 1974. godine, ali su zapravo "puštene u promet" 1977. na brazilskim plažama. Iako mnogi misle da su omasovljene isključivo da bi hipnotisale muškarce na Kopakabani ili da bi se uštedelo na materijalu, ali razlog je nadasve praktičan: cilj je da se ne skuplja pesak dok se kupate i sunčate na peščanim plažama.
Potencijal tanga gaćica prepoznala je firma "Fredrick’s of Hollywood" i 1981. godine ih lansirala na američko tržište, a kasnije su preplavile i Evropu.
Uporedo sa širenjem njihove upotrebe i popularnošću tangama su nadenuti mnogi nadimci ili su na svetske jezike prevedeni drugačije. Poreklo reči "thong" na engleskom je iz staroengleskog (thwong) što znači elastični kožni kabl.
U nemačkom se, kao i u srpskom jeziku, koristi ime tanga.
Mnogi su za imenovanje ove vrste rublja pozajmili englesku reč "string", što u prevodu znači kaiš, kanap, niska, vrpca, lanac... Česta metafora, naročito u Južnoj Americi (špansko i portugalsko govorno područje), je konac za čišćenje zuba.
Litvanci koriste reč "siaurikės", što je u bukvalnom prevodu klisura ili tesnac, Turci kažu "ipli külot", što bi značilo žičane gaće, a Bugari "prashka" odnosno praćka. U Portoriku španskim slengom, posebno među regeton umetnicima, tange su poznatije kao "gistro".
O razvijenosti dizajna i raznovrsnosti tanga gaćica tek ne treba posebno govoriti. Dostupne su u širokom spektru materjala: od svile, preko pamuka, mikrofibera, satena, čipke, najlona do likre.
Kako bi izgledale što spektakularnije i zavodljivije ženskim tangama se dodaju raznorazni ukrasi, među kojima su najčešći kristali i cirkoni. O mašti dizanjera je bespotrebno trošiti reči...
Mada vam se na prvi pogled, verovatno, čini da su tange - tange, postoji nekoliko modela: dži-string (engl. G-string, g je skraćenica za prepone), "si-string" (engl. C-string) i "ti-bek" (T-back, "back" znači leđa, pozadina).
Prvi model čine dva trouglića tkanine povezana na svakom ćošku sa elastičnom takom. "Ti-bek" model pozadi nema trouglić, već se tračice ukrštaju tako da vizuelno formiraju slovo T. "Si-string" uopšte nema tračice oko sturka, već samo komad (u obliku latiničnog slova C) koji zahvaljujući čvrstom, ali istovremeno fleksibilnom, unutrašnjem okviru stoji između nogu. Na taj način potpuno su eliminisane linije koje gaćice stvaraju oko struka.
A kako su pozicionirane u savremenom društvu?
Naravno, stavovi po pitanju nošenja tangi su različiti, ali u savremenom zapadnom svetu tržište je većim delom okrenuto prema ženama. Tange su veliku popularnost stekle devedsetih godina prošlog veka, naročito zbog serije Čuvari plaže, gde mnoge žene nose ovakve kupaće.
Početkom ovog milenijuma devojke su namerno nosile pantalone sa spuštenim strukom kako bi njihovo donje rublje pozadi, pa čak i sa strane, bilo javno izloženo. Međutim, to sada nije česta pojava jer je kroz medije takav stil osporen.
Nedavna istraživanja su pokazala da čak 28 odsto Amerikanki preferira tange, a one su dostupne i devojčicama od osam godina. Veliku pažnju izazvala je i izjava direktorke jedne birtanske osnovne škole da je zabrinuta što čak i desetogodišnje devojčice dolaze na nastavu u tangama.
U pojedinim institucijama (uglavnom školama i na univerzitetima) tange su zabranjivane, dok je portparol američkog brenda za mlade "Abercrombie & Fitch", izjavio da bi mogao da sastavi listu od bar 100 razloga zašto bi mlade devojke želele da nose tange. Taj spisak je svojevremeno kružio putem elektronske pošte.
I dok modna industrija stalno plasira nove modele ovog rublja, a pojedini magazini propagiraju to kao uzor ženskog seksipila, ginekolozi širom sveta upozoravaju su da nošenje tangi i string gaćica nije nimalo zdravo i da uzrokuje brojne upale i razvijanje gljivičnih oboljenja.
"Većina će radije biti bolesna nego da nosi normalne gaćice. String gaćice mogu da izgrebu i povrede vrlo osetljivu kožu genitalnog područja, posebno ako su previše uske ili napravljene od sintetičkog materijala. Povreda kože, međutim, pogoduje širenju bakterija koje mogu da uzrokuju gljivične infekcije", izjavio je nemački ginekolog dr Tomas Gent.
(A. P. - Mondo)
0 komentara:
Постави коментар