Tajne bunkera Adolfa Hitlera "Vukodlak"

Skriven u borovoj šumi, u centralnoj Ukrajini nalazi se jedan od Hitlerovih tajnih bunkera iz kojeg su on i njegovi generali motrili Istočni front tokom Drugog svetskog rata.

Izgrađen 1941, osam kilometara od grada Vinitse, bunker je danas prekriven rastinjem. Često ga posećulju zaljubljenici u istoriju, ali i pljačkaši.

Sivi betonski bazen - koji je uglavnom suv, osim posle prolećnih kiša - i gomile kamenja prekrivene nacističkim grafitima jedini su pokazatelji da je ovde nekada bio nemački komandni centar.

Ispod površine su prostorije za koje neki istoričari kažu da se prostiru na dubini od sedam spratova. Planovi lokalnih vlasti da zabrane kopanje u blizini bunkera i celo mesto pretvore u memorijalni centar nisu daleko otišli.

Kada se saznalo da ukrajinska vlada planira da u maju prošle godine na tom mestu otvori muzej, lokalno stanovništvo i komunisti su protestovali.

Komunistička partija generalno se protivi dizanju spomenika hitlerovskoj prošlosti i nazvala je muzej "hramom neonacista", a lokalno stanovništvo strahovalo je da bi kopanje iznad bunkera moglo da aktivira gasne zamke.

Iako je izgradnja memorijala neizvesna, zainteresovani i dalje mogu da posete bunker nazvan "Vukodlak".

Bunker su gradili sovjetski ratni zarobljenici, koje su po završetnu izgradnje Nemci streljali i pokopali u masovnu grobnicu. U obližnjem selu nalazi se veliki pozlaćeni spomenik posvećen žrtvama rata, njih oko 14.000.

Nekoliko starijih stanovnika koji su pomagali u pokopavanju zarobljenika poklonili su uniforme, medalje, posuđe i druge podsetnike na nacističku okupaciju kustosu privatne izložbe smeštene u nekadašnjem sanatorijumu koji se nalazi u blizini bunkera.

Među najinteresantnijim predmetima je minijaturna replika kompleksa koji je činilo oko 80 zgrada uključujući barake, barove, kazino, generator za struju, telegraf pa čak i crkva.

Turisti često dolaze da vide i sovjetsku ratnu mašineriju koja se nalazi u blizini. Posle povlačenja nemačke vojske 1944. godine, Hitler je naredio da se njegov bunker uništi eksplozivima.

Podzemni prolazi tada su klasifikovani kao tajni i nikakvo istorijsko istraživanje od tada nije dozvoljeno. Za sada, ceo kompleks je prekriven misterijom i postao je plodno tle za brojne legende i priče, uključujući i teoriju da su u bunkeru nacisti krili zlato.

  © Blogger templates Newspaper III by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP