U prirodu će pustiti milione genetski modifikovanih komaraca za ubijanje komaraca

Plan je pustiti modificirane muške komarce koji će se pariti sa ženkama. Mužjaci u sebi nose protein koji će pobiti većinu ženskih potomaka kada dosegnu spolnu zrelost.

Pixabay

Plan o puštanju preko 750 milijuna genetski modificiranih komaraca u Floridu tijekom 2021. i 2022. godine dobilo je konačno odobrenje lokalnih vlasti usprkos brojnim prigovorima lokalnih stanovnika i organizacija koje se bave zaštitom okoliša.

Prijedlog je odobren od Agencije za zaštitu okoliša, a cilj je pokušati ustanoviti može li genetski modificirani komarac biti uspješna alternativa prskanju insekticidima za suzbijanje Aedes aegypti. To je vrsta komarca koja obitava na Floridi i prenosi nekoliko smrtonosnih zaraznih bolesti kao ziku, denga groznicu, chikungunyu i žutu groznicu.

Plan je pustiti modificirane muške komarce koji će se pariti sa ženkama. Mužjaci u sebi nose protein koji će pobiti većinu ženskih potomaka kada dosegnu spolnu zrelost, a poznato je da ljude grizu samo ženke kojima krv treba za proizvodnju jajašaca. Mužjaci se samo hrane peludom te će preživjeti kako bi širili modificirane gene.

Iza operacije stoji engleska kompanija Qxitec koja će proizvesti mužjake vrste Aedes aegypti, a vrsta se zove OX5034.

Aedes aegypti je na Floridi invazivna vrsta. Unatoč ogromnim naporima, prskanjima iz zraka, kamiona, ruksaka do upotrebe ribe koja jede komarce, napori oko suzbijanja  bili su neučinkoviti i skupi. Na mnogim mjestima, uključujući Florida Keys, ovi opasni komarci razvili su otpornost na pesticide.

Vlasti Floride su se obratile za pomoć tvrtki Oxitec koja je razvila muškog komarca, programiranog da umre prije odrasle dobi, osim ako nije uzgojen u vodi koja je sadržavala antibiotik tetraciklin.

Genetski modificirani komarci testirani su na Kajmanskim otocima, Panami i u Brazilu, a Qxitec je izvijestio o uspješnim rezultatima. U gradskom dijelu Brazila broj komarca se smanjio za čak 95 posto, kažu.

Međutim, grupe za zaštitu okoliša brinu se da bi širenje genetski modificiranih muških gena u divlju populaciju moglo potencijalno naštetiti ugroženim vrstama ptica, insekata i sisavaca koji se hrane komarcima, prenosi CNN.

  © Blogger templates Newspaper III by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP