CeBIT 2010: Računari koji čitaju misli

Nemi mogu da progovore, paralizovani da pišu. Ovo zvuči kao daleka budućnost, ali na ovogodišnjem Sajmu informatičkih tehnologija u Hanoveru - CeBIT, već su prikazani projekti čiji je osnovni cilj čitanje misli.

Stvar funkcioniše jednostavno: na glavu se stavi kapuljača sa elektrodama koje mere električne signale u mozgu koji se šalju u kompjuter i on izvršava naredbe.

Iz firme g.tec objašnjavaju da sistem ne funkcioniše tako da pomisliš slovo A i kompjuter napiše to slovo, nego se na ekranu pojavljuje niz slova i onaj ko ima elektrode na glavi mora da se koncentriše na slovo A.
To izaziva impuls u njegovom mozgu koji računar snimi. Tek nakon te procedure, računar je u stanju da prepozna signal i napiše slovo A.
To je tek početak. Sistem bi ubuduće mogao da se poveže sa raznim uređajima. Recimo sa nekim sistemom koji bi automatski otvarao vrata.
Sistem ima i mana - košta 4.000 evra i još ne funkcioniše besprekorno. Ipak, testovi sa zdravim osobama su pokazali da u 80 odsto slučajeva te osobe za svega nekoliko minuta nauče na upravljaju sistemom. Kod bolesnih osoba je, nažalost, to sporije.
U probnoj fazi je i projekat Tehničkog univerziteta iz Berlina, namenjan vozačima, koji se takođe pojavio na CeBIT-u. I ovde kapa u koju su ugrađene elektrode čita misli onoga ko je stavi. Krajnji cilj je da sistem prepozna situaciju u kojoj vozač mora naglo da zakoči.
U tu svrhu test osoba seda u simulator automobilskih trka. Uvek kada vozilo ispred njega zakoči, to mora da učini i test vozač. Sistem pri tome registruje signale mozga. Na taj način može da se registruje da će vozač da zakoči 200 milisekundi pre nego što signal iz mozga stigne do mišića noge.
Taj kratki period mogu da iskoriste sistemi unutar automobila, da na primer odmah aktiviraju sigurnosni pojas. Ipak, da ne bi svaki vozač automobila imao na glavi kapu s elektrodama natopljenim posebnim gelom, već sada se radi na elektrodama koje ostvaruju kontakt s kožom i bez vlaženja.
U budućnosti bi elektrode signale mozga mogle čitati i ako se ugrade, recimo, u krov automobila. Ipak, cena svih ovakvih sistema i dalje je previsoka kako bi se moglo krenuti u serijsku proizvodnju.

  © Blogger templates Newspaper III by Ourblogtemplates.com 2008

Back to TOP